Zapachowy savoir-vivre

Kwestia etykiety związanej z użyciem perfum jest jednym z ciekawszych zagadnień związanych z filozofią perfum. Choć jest to kwestia dość płynna i pod wieloma względami dyskusyjna, to postanowiliśmy przedstawić Wam naszym zdaniem najbardziej podstawowe zasady dotyczące używania zapachów.

  • Jeśli po użyciu perfum będziemy znajdować się w pomieszczeniu lub pojeździe (zwłaszcza niewielkim) razem z innymi ludźmi, lepiej zrezygnować z aplikacji, lub co najwyżej dokonać jej dość skromnie, możliwie lekkim zapachem. Między innymi dlatego dobrym pomysłem może być zakup perfumetki.

  • Silne, intensywne zapachy mogą denerwować ludzi bądź ich rozpraszać, dlatego jadąc np. na rozmowę o pracę, warto wziąć sobie powyższe rady do serca.
  • Innym sposobem może być aplikacja dokonana odpowiednio wcześniej, powiedzmy o 30-40 minut. Jeśli nie używamy wyjątkowo trwałych i mocnych wód perfumowanych, to powinno wystarczyć.
  • Niektóre pomieszczenia czy lokale mają swój klimat i swoje charakterystyczne, bardzo silne zapachy, z którymi być może wcale nie warto konkurować.
  • Lekkie i stonowane zapachy używamy do pracy i na formalne okazje, nieco bardziej możemy próbować podkreślić swoją osobowość w sytuacjach prywatnych i intymnych.
  • Skoro mowa o intymności, to choć oczywiście nie ma w tej czynności niczego wstydliwego, to niekoniecznie dobrym pomysłem jest perfumowanie się publicznie.

Naszym zdaniem nie mają większego sensu dywagacje jaki rodzaj zapachu pasuje do danej sytuacji, a jaki nie. Wszystko powinno być kwestią dobrego wyczucia i kierowania się przede wszystkim innymi ludźmi. Wyjątkiem mogą być imprezy, wyjścia na miasto, jednym słowem wszelkie sytuacje gdzie zarówno w przypadku stroju, makijażu, jak i zapachu możemy sobie pozwolić na więcej. Inną sprawą jest sfera prywatna, w której jesteśmy sami bądź z osobami, co do których jesteśmy pewni, że w pełni akceptują silne zapachy.

Wspomnieliśmy o zapachach do pracy, a przecież zawody są różne, wymagają różnego rodzaju dystansu z innymi ludźmi i różnego rodzaju relacji, Inny zapach będzie więc pasował do zawodu lekarza, inny do nauczyciela, a jeszcze inny do menedżera. I tak, do profesji wymagających kontaktu z ludźmi wybieramy zapachy lekkie, mało natarczywe, mogą być słodkie, jeśli chcemy skrócić dystans, jednak w tym przypadku należy uważać i najlepiej przy aplikacji zapytać innej osoby czy nie przesadzamy.

Każdemu bowiem czasami jest bardzo ciężko ocenić czy nie roztacza wokół siebie zbyt gęstej mgiełki, ponieważ nasz nos szybko przyzwyczaja się do używanych przez nas zapachów czy wręcz zaczyna je ignorować. Inne osoby niekoniecznie będą tak tolerancyjne jak my sami.

Zawody wymagające kierowania innymi ludźmi i dużego dystansu wymagają zapachów mocnych, zdecydowanych, wytrawnych, podkreślających władcze elementy osobowości ich użytkownika.

 

Czy powinniśmy używać jednego czy kilku zapachów? Nam ciężko wyobrazić sobie zapach uniwersalny, pasujący do wszystkich okazji. Dlatego doradzamy skomponowanie sobie biblioteczki złożonej z kilku, przynajmniej 5-8 zapachów, których będziemy używać na różne okazje. Świat perfum jest tak fascynujący i bogaty, że chyba nie warto ograniczać się do jednego zapachu.

Niektórzy użytkownicy aplikują dwa zapachy na raz, a nawet więcej. W takich przypadkach jak zawsze należy zachować umiar i ostrożność. Nie ma jednak w tym nic złego, a osoba o dostatecznie wyrobionym guście jest w stanie intuicyjnie łączyć zapachy w ciekawy sposób.

Często popełnianym błędem jest perfumowanie się pryskając także ubrania. Jest to niepoprawne przynajmniej z dwóch powodów. Po pierwsze, marnuje się w ten sposób perfumy, które jako takie mają wchodzić w interakcję z ciałem ich użytkownika, tworząc w istocie rzeczy unikatową mieszankę ze skórą, jej odczynem pH, indywidualnym zapachem, danej osoby. Dlatego też niektórym osobom pewne zapachy, które teoretycznie zdają się być idealnie skrojone pod nie, zupełnie nie odpowiadają. Aplikowanie perfum na ubrania uniemożliwia pełne oswojenie zapachu. Nie na darmo bowiem mówimy o tym, że zapachy się “ubiera”.

 

Nie dajmy jednak się zwariować. Świat zapachów jest wspaniały i warto cieszyć się nim razem z innymi, przede wszystkim po prostu mając ich na uwadze.