Co w nutach gra – cypriol (nagarmotha)

Kontynuujemy naszą serię, w której prezentujemy Wam nuty zapachowe, których nazwy mogą brzmieć tajemniczo i nieść ze sobą niewielką wartość informacyjną. Wśród takich nieco mniej kojarzonych nut, bardzo interesująco wygląda sytuacja z cypriolem, nutą o charakterze drzewno-ziemnym, która pozyskiwana jest ze spokrewnionej z papirusem czy z rodzimym sitowiem rośliny.

Bardzo często producenci perfum deklarując zawartość papirusu w swoich zapachach w rzeczywistości używają właśnie cypriolu, zwanego w Indiach, czyli kraju w którego ta roślina pochodzi i jest uprawiana na skalę przemysłową, nagarmotha. Sztywne, zakrzywione łodygi wystrzeliwują długimi choć cienkimi, za to niezwykle efektownymi liśćmi. Swój drzewny, a przy tym nieco przyprawowy i dymny aromat, bez choćby śladu smoły, cypriol zawdzięcza kłączom, tworzącym rozbudowane systemy korzeniowe. To właśnie one zbierane są rokrocznie w stanie Madhya Pradesh w Indiach (lecz również na nieco mniejszą skalę Uttar Pradesh, Bengalu, regionie Sundarban w Bangladeszu oraz w Australii) w długim okresie od kwietnia do czerwca, zapewniającym bardzo duże zbiory. Następnie kłącza przetwarzane są w podobny sposób do znacznie bardziej rozpowszechnionych w perfumiarstwie korzeni wetywerii – najpierw myje się je, a następnie suszy. Ogółem sprawia to, że koszt pozyskiwania surowca, a zarazem ekstraktu wykorzystywanego następnie w perfumach, jest niewielki.
Cypriol używany jest w Indiach od tysięcy lat. Jego zastosowanie opisane zostało już w Wedach. Służył on jako kosmetyk pielęgnacyjny do włosów i skóry, jako pachnidło do ubrań, utrwalacz zapachowy, składnik mydeł i kadzidełek, a także jako olejek stosowany do namaszczania w rytuałach religijnych. Cypriol z biegiem czasu rozpowszechnił się również na Bliskim Wschodzie, a tamtejsi mistrzowie sztuki perfumiarskiej szybko dostrzegli jego ogromny potencjał, łącząc go z aromatem drewna agarowego, z którym doskonale współgra.
Również dzisiaj te dwie nuty bardzo często występują ze sobą w zapachach oudowych. Niektóre zapachy zawierające cypriol: Tiziana Terenzi Oud Wasat, Bvlgari Man, Tom Ford Patchouli Absolu, Parfums de Marly Herod, Carolina Herrera 212 Men Aqua, Lubin Galaad, Hugo Boss Bottled Our, Sospiro Grazioso, Davidoff Horizon Extreme, Calvin Klein Obsessed For Men Intense, Amouage Journey Man, Amouage Journey Woman, Tom Ford For Men, Amouage The Library Collection Opus VI, Amouage The Library Collection Opus VII Montale, Aoud Shiny, Gucci Guilty Oud, Lancôme Magnifique, Salvatore Ferragamo Acqua Essenziale Blu, Tiziana Terenzi Oud Nihal, Paco Rabanne Black XS L’Exces for Him, Salvatore Ferragamo Leather Rose.