Co w nutach gra – bieluń

Kontynuujemy naszą serię artykułów na temat nut, które niekoniecznie każdy kojarzy z codziennego życia i o których warto nieco wiedzieć. Dzisiaj na tapetę wzięliśmy bieluń, w perfumiarstwie wykorzystywany ze względu na upajająco pachnące białe kwiaty.
Bieluń dość powszechnie rośnie w Polsce i cieszy się raczej złą sławą. Z jednej strony jest to bowiem wyjątkowo atrakcyjna roślina ozdobna, z drugiej zaś jest ona silnie trująca i posiadająca działanie psychoaktywne. Co istotne, jest ona trująca w całości, zawierając bardzo duże ilości alkaloidów tropanowych – atropiny, hioscyjaminy i skopolaminy.

Kwiaty bielunia mają przepiękny, dzwonkowaty kształt i to głównie ze względu na nie jest on sadzony, choć efektownie wyglądają też np. kolczaste owoce, przypominające nieco owoce kasztanowca. Kwiaty występują w kilku kolorach – m.in. białym, żółtym, różowym, pomarańczowym, a dzięki nim roślina bywa nazywana trąbkami angielskimi. Rośliny kwitną dość długo, bo od lipca aż do pierwszych przymrozków.
Inną interesującą właściwością bielunia, zwanego również daturą (to łacińska nazwa tej rośliny) są jego nasiona o silnym działaniu psychoaktywnym. Ze względu na to, że roślina ta rośnie w Polsce również dziko w wielu miejscach na uboczu, nasiona są bardzo łatwo dostępne.
Raporty policyjne i toksykologiczne świadczą o tym, że jest to jedna z najczęściej używanych przez młodzież substancji o działaniu narkotycznym. Niestety, toksyczne właściwości zawartych w nim alkaloidów powodują, że jest on niebezpieczny dla zdrowia i życia, bo jego spożycie oprócz silnych psychoz i zatruć może również skończyć się śmiercią. Ze względu na szalone halucynacje towarzyszące spożyciu nasion bielunia wchodziły one w skład tzw. maści czarownic, która miała być używana na chwilę zlotach i dawać wrażenie latania. A to tylko część symbolicznego znaczenia tej rośliny, ponieważ różne jej odmiany znane są na całym świecie. Niemal wszędzie przypisywano jej znaczenie magiczne.

Zapach kwiatów, który wykorzystuje się w perfumiarstwie jest przepiękny i bardzo intensywny, zwłaszcza wieczorem. Sam ten fakt w połączeniu z podwójną naturą tej rośliny sprawia, że automatycznie staje się ona symbolem namiętnej, ale i niebezpiecznej miłości. Jej piękny zapach idealnie nadaje się do zmysłowych, pobudzających kobiecych perfum na wieczór, a symbolika tego kwiatu daje spore możliwości specjalistom od promocji pracujących dla producentów.
Niektóre perfumy zawierające nutę bielunia:
Odwiedźcie nas na naszych social mediach i stronie internetowej!
Youtube: Pachnidelko – Youtube
Instagram: https://www.instagram.com/pachnidelko/
Facebook: https://www.facebook.com/pachnidelko/
WWW:  https://www.pachnidelko.pl/