Przygotowaliśmy dla Was film z serii Bestsellery i Klasyki, który przybliży Wam dwa flagowe zapachy od Jeana Paula Gaultiera, kobiece Classique autorstwa Jacques’a Cavalliera z 1993 roku i męskie Le Male skomponowane przez Francisa Kurkdjiana w 1995 roku.
Oba doczekały się niezliczonej liczby flankerów, wersji limitowanych i mnóstwa innych odsłon. Jesteśmy przekonani, że u wszystkich pamiętających ostatnią dekadę dwudziestego i pierwszą dekadę dwudziestego pierwszego wieku każdy z tych produktów przywoła piękn wspomnienia.

Classique najczęściej określany jest jako orientalny, kwiatowy zapach kobiecy, w której słodka, ciepła, pudrowa baza łączy się z nutami kwiatowymi i przyprawowymi. Wśród nut głowy znajdziemy nuty róży, anyżu, kwiatu pomarańczy, wśród nut serca irys, śliwkę i orchideę a wśród nut podstawy doskonale wyczuwalną od samego początku aż do samego końca wanilię, a także bób tonka i drzewo sandałowego. Całość doskonale pasuje na jesień i zimę, jest bowiem jednym z tych zapachów z długim “ogonem”. Oprócz samego zapachu, wyjątkowo charakterystyczną cechą tego kultowego już produktu, która sprawia, że jest on kojarzony od razu przez niemal każdego, jest jego flakon, przedstawiający kobiecy tors w różowym gorsecie. Ten gorset był wzorowany na gorsecie Gaultiera zaprojektowanym dla Madonny.
Dla niektórych flakon Classique był dość skandaliczny, podobno niektóre perfumerie nawet odmawiały wystawiania tych perfum na swoich półkach. Bez wątpienia jednak, Classique jak i jego flakon na stałe wpisały się w historię współczesnego perfumiarstwa i stały się inspiracją dla wielu kreatorów perfum i nie tylko! I tu mamy dla Was ciekawostkę – W 2018 r. celebrytka Kim Kardashian została oskarżona o skopiowanie projektu butelki Classique w sygnowanym przez nią zapachu. Finalnie jednak udało jej się obronić przed zarzutami o plagiat, ponieważ stwierdziła, że nie podważa w żaden sposób tego, że Classique jest ikoną mody perfumiarskiej i wspaniale celebruje ciało kobiety, ale jej inspiracją był posąg przedstawiający jej własne ciało. Gaultier uznał, że tłumaczenie to jest w porządku i sprawa została zamknięta.
